הבדיקות של מיברג טעונות בדיקה

"בדקתי וגיליתי שלא היה אף עיתונאי שהתחרה בכמויות המילים המטורפות שכתבתי"

"היה כבר מישהו שחישב ומצא שכתבתי במשך חיי מספר מילים שהיה מספיק לפחות למאה ספרים עבי כרס"

"בדקתי את זה, ואין מדינה בעולם שבה גורמים לאנשים שמהגרים ממנה להרגיש כל כך לא נעים"

רון מיברג בראיון ל"מוסף הארץ", 9.7.10

לא שיש לי בהכרח בעיה עם כל אחת מהקביעות האלה של מיברג, אבל איכשהו דווקא התיקוף המאולץ שהוא מדביק להן מעורר את החשד ש"בדקתי וגיליתי" או "מישהו חישב ומצא", הם במקרה הטוב המקבילה המיברגית ל"לפעמים נדמה לי ש".

כלומר, סליחה שאני אולי חושד בכשרים, אבל מיהו בעצם אותו אדם שישב לחשב את מספר המילים שכתב מיברג בימי חייו, ולמה בעצם הוא עשה את זה? (אני מקווה שלא בגלל שמיברג הבטיח לשלם לו בתמורה). ואיך בדיוק ערך מיברג את הבדיקה שבסופה התחוור לו ש"אין מדינה בעולם שבה גורמים לאנשים שמהגרים ממנה להרגיש כל כך לא נעים"? מה בעצם היה נפגם במוסכמה הכמעט קלישאית הזו אם הוא פשוט היה משחרר אותה כמו שהיא, בלי להקדים לה את שלוש המילים "בדקתי את זה"?

מהו אותו דבר שמעורר אצל מיברג את הצורך לדחוס את תחושותיו ותובנותיו באופן מאולץ אל תוך ניסוחים אמפירים/מדעיים? האמת, אני לא יודע, אבל יכול להיות שזה שווה בדיקה (אלא אם כן היה כבר מישהו שחישב ומצא).

"בדקתי וגיליתי שלא היה אף עיתונאי שהתחרה בכמויות המילים המטורפות שכתבתי"

"היה כבר מישהו שחישב ומצא שכתבתי במשך חיי מספר מילים שהיה מספיק לפחות למאה ספרים עבי כרס"

"בדקתי את זה, ואין מדינה בעולם שבה גורמים לאנשים שמהגרים ממנה להרגיש כל כך לא נעים"

רון מיברג בראיון ל"מוסף הארץ", 9.7.10

לא שיש לי בהכרח בעיה עם כל אחד ממצאיו של מיברג בפני עצמם, אבל איכשהו דווקא אצטלת ההוכחה שהוא מדביק להם מעוררת את החשד ש"בדקתי וגיליתי" או "מישהו חישב ומצא", הם במקרה הטוב המקבילה המיברגית ל"לפעמים נדמה לי ש".

כלומר, סליחה שאני אולי חושד בכשרים, אבל מיהו בעצם אותו אדם שישב לחשב את מספר המילים שכתב מיברג בימי חייו, ולמה בעצם הוא עשה את זה? (אני מקווה שלא בגלל שמיברג הבטיח לשלם לו בתמורה). או איך בדיוק ערך מיברג את הבדיקה שבסופה התחוור לו ש"אין מדינה בעולם שבה גורמים לאנשים שמהגרים ממנה להרגיש כל כך לא נעים"? ויותר מזה, מה בעצם היה נפגם במוסכמה הכמעט קלישאית הזו אם הוא פשוט היה פולט אותה כמו שהיא, בלי להקדים לה את שלוש המילים "בדקתי את זה"?

מהו הדבר שגורם לרון מיברג צורך לדחוס את תחושותיו ותובנותיו אל תוך ניסוחים אמפירים ומדעיים? האמת, אני לא יודע. לא בדקתי את זה.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ישראל ישראלי  ביום יולי 11, 2010 בשעה 7:49 pm

  שלום
  בבלוג אחר בדק פלוני את הסיפור על החלון בבית שלו ששם זורחת השמש הראשונה בארה"ב וזה לא נכון.
  חוץ מזה עסקיו ואי התשלום לעובדיו גובל בנוכלות יזומה. אין צורך להאמין לו.

  • יונתן כ'  ביום יולי 11, 2010 בשעה 11:26 pm

   אפשר קישור לבלוג המדובר?

   • Avi  ביום יולי 12, 2010 בשעה 5:02 pm

    אצל ולווט. ראה אחד הטוקבקים. אני אגב שכן של מייברג פחות או יותר (גבול קוויבק מיין) ומסכים עם הטענה שהוא מבלבל את המח.

 • דודי  ביום יולי 12, 2010 בשעה 8:44 am

  בדקתי את זה, ואלה סתם מילות חיבור שכאלה, שתפקידן צורני בעיקרו והן אינן נושאות תוכן ממשי (בדיוק כמו "לפעמים נדמה לי ש.." כמו שאמרת).

 • גיל  ביום יולי 12, 2010 בשעה 11:33 pm

  זה משפט קבוע ורגיל אצל אנשים שמזלזלים באינטלגנציה של כולם מכיוון שהם בטוחים שהם יותר חכמים ואם הם יחזקו את דבריהם ב"בדקתי את זה" – כולם לא ישאלו שאלות ומיד יקנו את זה. זה יותר מעיד על האישיות הקלוקלת הדובר מאשר על האנשים האחרים.
  אגב, בדקתי את זה, והשמש לא באמת זורחת למיברג מהתחת. ולא, אל תשאלו איך בדקתי את זה.

 • סתם אחד  ביום יולי 13, 2010 בשעה 1:30 am

  זו רק צורת כתיבה, לא צריך לנפח את זה מעבר. הרי ברור שאף אחד לא באמת חישב וספר כמה מילים מיברג כתב, למה להתפס לשטויות האלה? כי המיזם שלו בצרות ואפשר לרקוד על הקבר?

  • יונתן כ'  ביום יולי 13, 2010 בשעה 8:43 am

   קודם כל, זאת לא צורת כתיבה היות שלא מדובר כאן בקטע שנכתב על ידי מיברג, אלא בראיון שהוא העניק. כלומר, ככה הוא מתבטא בעל פה.

   שנית, ההתבטאויות הללו לא מתבססות על איזשהו מטבע לשון מוכר (כמו: "קפצתי עד הגג מרוב שמחה"), ולא מהוות בבירור הגזמה מכוונת ומודעת לעצמה (הייתה לי דוגמה מעליבה אבל ויתרתי עליה), שאז זה באמת טיפשי לשאול "רגע, אבל איך בעצם הוא הצליח לקפוץ לגובה כזה?". ככה שזה לא באמת כ"כ ברור שאף אחד לא חישב וספר, וכשמדובר בדפוס שחוזר על עצמו בראיון לא ארוך במיוחד (אם היה מופיע משפט אחד כזה בראיון מן הסתם לא הייתי נטפל אליו), אצלי, וכנראה שגם אצל אחרים, זה גרר הרמת גבה.

   שלישית, לפוסט הזה אין שום קשר לכישלון (הידוע מראש) של המיזם של מיברג, והוא היה נכתב גם במקרה (דמיוני), שבו האתר (המגלומני) הזה היה הופך להצלחה גדולה.

 • פרגולות בירושלים  ביום ספטמבר 3, 2013 בשעה 6:42 pm

  פרגולות בירושלים מספק מגוון פתרונות ומענה עבור: פרגולות בירושלים,דקים בירושלים,בניית פרגולות,פרגולות עץ גושני,072-2590223
  כל הפרטים והמידע שחיפשתם על בניית פרגולות עץ איכותיות, להרגשה ביתית גם מחוץ לבית. פנו אלינו היום להצעת מחיר משתלמת במיוחד לפרגולה או דק איכותי!
  הגג שלי – פרגולות בירושלים

  טל': 072-2590223

  אתר העסק: http://xn--5dbbjabxbtel1e5bgpk.com/

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: