קצר בתקשורת #6

כמו שיודע כל מי שעוסק בעריכה עיתונאית, טעויות עריכה הן דבר מתסכל, מביך, ולמרבה הצער גם בלתי נמנע. מה שכן, בדרך כלל, כשאתה רואה טעויות כאלה בעיתונים אחרים, אתה יכול להבין או לשער איך הן נגרמו, ולהשתתף בצערו/לשמוח לאידו של העורך שנפל (נכון שהרבה יותר מפתה לשמוח לאידו, אבל מחקרים מדעיים הוכיחו ששמחה כזאת מייצרת קארמה שלילית, שבמוקדם או במאוחר (בדרך כלל במוקדם) תתנקם בך בחזרה).

אני כותב את כל זה, כי הטעות המוזרה הבאה, שהופיעה בכתבתו של יוסי יהושוע במוסף החג של ידיעות אחרונות, היא כזאת שיותר משהיא מפדחת פשוט מעניין לדעת איך היא נוצרה. אני לא הצלחתי להבין.

המרואיין המרכזי בכתבה הוא סא"ל דוד רובין, "קצין המבצעים המיתולוגי של שייטת 13", ומשום מה, בהשראת שמו, שלוש פעמים במהלך הכתבה מחליפה המילה רובין את האות ר'.

הנה: במקום "אישור", "אישורובין", במקום "החברה" החברוביןה", ובמקום "כבר" "כברובין".

yey

לחצו להגדלה

(עדכון: בעקבות הדיון בתגובות, ענת טוריסקי מציעה כנראה את ההסבר הנכון – ההחלפה בוצעה כך שכל "ר'" (כלומר, ר שמקף צמוד אליה) תוחלף ל"רובין", וכך מי שנפלו קורבן הן המילים שמסתיימות בר' וצמודות לגרשיים של סוף ציטוט, והר' שב"חבר'ה")

בהמשך הכתבה מופיעה טעות עריכה שכן אפשר להבין מה הוביל לה, ובכל זאת היא די מביכה.

הכירו את רס"ן ג', ורס"ן א':

"מוסף חג", 29.3.10

רס"ן ג', אמרנו? פסקה אחת מאוחר יותר אתם כבר יכולים לקרוא לו רס"ן גיא.

("אמרתי לגיא, תשקר למפקד חיל הים, יהיה בסדר", סא"ל דוד רובין מגלה לקוראי ידיעות איך מאושרות בצה"ל משימות מסוכנות)

בעצם, למה להגיד רס"ן? פסקה או שתיים מאוחר יותר מתברר שהיום הקידום בצה"ל הוא מהיר מבעבר, והנה, רס"ן ג' ורס"ן א' כבר הועלו לדרגת סא"ל*.

alt

"מוסף חג", 29.3.10

*בדרגה הזאת הם נשארים עד סוף הכתבה, ולמעשה, עכשיו אני שם לב שגם לפני האזכור הראשון של רס"ן ג' ורס"ן א' מופיעים סא"ל ג' וסא"ל א', אבל אני מודה שעייפתי מלנסות להבין מה בדיוק קרה בכתבה הזאת.

.

יותר מזה אנחנו לא צריכים
במוסף החג השני של ידיעות, ראיין שלמה ארצי את הוריו של גלעד שליט, וחזר על הטעות של נחום ברנע כשקבע ששליט "הפך לשבוי שמחזיק בשיא השבי אחרי רון ארד". למרבה הצער, אם שליט לא ישוחרר בחודשים הקרובים, קביעתו של ארצי אכן תהפוך לנכונה, אבל נכון לעכשיו "שיאן השבי" (למעט רון ארד*), הוא דן אבידן, שנשבה במלחמת ההתשה, וישב בכלא המצרי שלוש שנים ו-11 חודשים.

"פסח", 29.3.10

(*לפי ספרו של רונן ברגמן, "מדינת ישראל תעשה הכל", בשנת 2005 קבעה ועדת מומחים של אמ"ן כי רון ארד מת בשבי ממחלה, ככל הנראה בשנת 1995, כך שהוא הוחזק בשבי כ-9 שנים)

.

אתה מעשן? לא אני מאשדוד
ואם כבר נחום ברנע, הוא הביא בטורו בסוף השבוע שעבר הסבר אפשרי למאבקו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, נגד הקמת האגף החדש של בית החולים באשקלון, אך דווקא במשפט שמסכם/מתמצת את הטענה הזו, התחלפו להן אשקלון ואשדוד. מההקשר קל להבין שהטענה היא ש"ליצמן מנוון את אשקלון כדי לקבל את אשדוד", ולא כפי שנכתב בפועל.

אפילו ליצמן אומר: ההפך הוא הנכון. "המוסף לשבת", 26.3.10

.

אפילו לא ליד
ונעבור לטעות משונה ב"מוספשבת" של מעריב, מסוף השבוע האחרון. בראיון עם שלומית פרץ, אלמנתו של רס"ן אלירז, צד את עיני אחד הלידים שבו היא מספרת כי לפני שהכירה אותו "שמעתי שהוא דוס אז אמרתי שהוא בטח לא יסתכל עליי". למה שלא ייסתכל? האם היא בעצמה לא 'דוסית'? או שאולי הכוונה היא שהיא חשבה שהוא כה אדוק עד שהוא בכלל לא מסתכל על נשים?

השאלות הללו יישארו פתוחות, כי בכתבה עצמה, בפסקה שמתוכה הוצא הליד, המשפט הזה (או משהו דומה לו) כלל לא מופיע. מוזר.

"מוספשבת", 2.4.10. מה הקשר בין המשפט המקורי לבין הליד?

מה הקשר בין המשפט המקורי לבין הליד? "מוספשבת", 2.4.10.

.

אייסברג, גולדברג
במוסף החג של מעריב, מינו את שר החוץ, אביגדור ליברמן, לפרקליטו של הנשיא לשעבר, משה קצב:

"מוסף חג", 29.3.10

הכוונה היא כמובן לאביגדור פלדמן.

.

מוטל בספק
ב"סופשבוע" של מעריב, מהשבוע שעבר, ראיינה גבי בר חיים את כדורסלן העבר טל ברודי, וקבעה, באחת משאלותיה, ש"לפני עשר שנים אף אחד לא היה מעז לצחוק על טל ברודי, כמו שלא היו מעזים לטנף על מכבי. זה היה קדוש. משהו מהותי השתנה כאן מאז".

זה נשמע כמו תובנה מעניינת, רק חבל שאין לה שום קשר לעובדות.

ש: "יש לי כאן קביעה שאינה מבוססת עובדתית. תגובתך?" ("סופשבוע", 26.3.10)

כמו שאפשר לראות בלינק הבא, גידי גוב חיקה את טל ברודי ב"זהו זה" כבר לפני 20 שנה. אגב, אחת ממילות הג'יבריש שפולט גוב במערכון ההוא היא "מלניאק", וזה משום שברודי הובא באמצע אותה עונה כפרשן במקומו של אריה מלניאק, שלטעמה של מכבי ביקר בחריפות רבה מדי את הקבוצה. כלומר, גם לפני 20 שנה נשמעה בתקשורת ביקורת נוקבת על מכבי ת"א (אם כי אז זה אכן לא היה טריוויאלי), ובוודאי שלפני 10 שנים. כך, שאם השאלה הזאת מצביעה על משהו מהותי שהשתנה כאן ב-10 השנים האחרונות, הרי שמדובר דווקא ברמת בדיקת העובדות בעיתונים מסוימים (אם כי גם לגבי זה אני בכלל לא בטוח).

.

אנחנו יודעים, אמרת את זה כבר
ונישאר בכדורסל: אודי הירש ניפק (בלחץ זמנים) "תובנה ראשונה"*, לגבי הניצחון שהשיגה פרטיזן בלגרד במשחק השלישי בסדרה, מול מכבי ת"א.

אם הבנתי נכון, הוא גרס ש"באופן מובהק, הסדרה הזאת היא בין הגבוהים של פרטיזן לבין הגארדים של מכבי".

כן, הבנו כבר בפעם הראשונה. "ספורט הארץ", 31.3.10

*כותרת בנאלית משהו, אבל לפחות לא הלכו שם על "הגודל כן קובע".

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • העלמה עפרונית  ביום אפריל 3, 2010 בשעה 9:42 pm

  "אני כותב את כל זה, כי הטעות המוזרה הבאה, שהופיעה בכתבתו של יוסי יהושוע במוסף החג של ידיעות אחרונות, היא כזאת שיותר משהיא מפדחת פשוט מעניין לדעת איך היא נוצרה. אני לא הצלחתי להבין" – יכול להיות שהצנזרה אסרה לציין שם משפחה מלא ואז חזרה בה? במקרה כזה, יכול להיות שהגרפיקאי (או העורך?) פשוט עשה החלפה אוטומטית של הר' ברובין.

 • yonatank  ביום אפריל 3, 2010 בשעה 9:52 pm

  חשבתי על זה, כמובן, אבל יש עוד המון ר' בכתבה, והחילוף המוזר מופיע רק שלוש פעמים. אפילו חשבתי שאולי הגבילו את ההחלפה האוטומטית מר' לרובין רק באזור מסוים של הכתבה, אבל עדיין יש שם יותר מדי ר', מה עוד שהחילוף השלישי מרוחק מאוד משני החילופים הראשונים.

  בדוחק רב אפשר להציע את ההסבר הבא: עשו החלפה אוטומטית בחלקים נפרדים ונבחרים מתוך הכתבה, גילו את הברוך (יש הרי המון ר'), ואז תיקנו אותו, אבל פספסו בשלושה מקרים.

 • דודי  ביום אפריל 4, 2010 בשעה 10:50 am

  ככה מדברובין היום החברובין.

 • עידוק  ביום אפריל 16, 2010 בשעה 5:28 pm

  אני מנכה את הטור הזה ממשכורתך ב"התיקונים".

 • עידוק  ביום אפריל 16, 2010 בשעה 5:37 pm

  עוד תקלת "החלף הכל" היסטרית: "גל" הוחלף ב"דורון", ויצר את התקלה המופלאה "כלי רכב דורוןדורוןיים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: